Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
polski  english  deutsch  czech
menumenu_koniec Kurier Jaworski kalendarz
menu_koniec zobacz równieżkontener koniec Mapa Gminy Jawor zobacz równieżkontener koniec Koniecznie odwiedź
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
kontener koniec mikroporady.pl Polska Atrakcyjna Punkt informacyjny - fundusze europejskie zobacz równieżkontener koniec pogoda
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • Policja - 997, 76/ 726-22-05
  • Straż pożarna - 998, 76/ 871-12-31
  • Pogotowie ratunkowe - 999
  • Pogotowie gazowe - 992
  • Pogotowie energetyczne - 991
  • Pogotowie wod-kan - 994
menu_koniec Powiadomienia
SiSMS
Pobierz Komunikator SiSMS
na swój telefon używając kodu QR:
Pobierz Komunikator SiSMS na swój telefon
kontener koniec e-kartkimenu_koniec Powiat Jaworskikontener koniec zobacz równieżkontener koniec

Mistrzostwa Świata Modeli Pływających

2017-07-31 02:36:54, autor: JB, kategoria: Kultura i rozrywka
175 zawodników z 13 państw, ogółem 332 modele, które będą się ścigać na wodzie. To wszystko już od poniedziałku (31 lipca) na akwenie Ośrodka Wypoczynkowego „Jawornik” w Jaworze. Tam rozgrywane będą Mistrzostwa Świata Modeli Pływających klasy FSR-VHO, których po raz pierwszy gospodarzem jest gmina Jawor. Duża dawka emocji oraz niezapomniane wrażenia gwarantowane przez całe dwa tygodnie.

Oficjalne otwarcie zawodów w poniedziałek 31 lipca o godz. 17.30 na płycie jaworskiego Rynku.

W ubiegłym roku miastu powierzono organizację tak prestiżowego wydarzenia jakim były Mistrzostwa Europy Modeli Pływających. Wypadła świetnie i w tym roku Jawor jest już gospodarzem Mistrzostw Świata Modeli Pływających klasy FSR-VHO. To będzie prawdziwe święto dla wszystkich fanów wodnego ścigania - mówi dyrektor jaworskiego OSiRu Robert Matkowski. A duża dawka emocji oraz niezapomniane wrażenia gwarantowane.
Swoją obecność na mistrzostwach zapowiedzieli pasjonaci m.in. z Niemiec, Holandii, Szwecji, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Hong Kongu. Modele będą klasyfikowane w trzech kategoriach: V, H, O i dodatkowo w grupach ze względu na różne pojemności silników oraz na podział juniorzy i seniorzy.
- Wzorem lat ubiegłych wykorzystamy zbiornik wodny na Ośrodku Wypoczynkowym Jawornik oraz akwen we Mściwojowie - mówi dyrektor OSiR, Robert Matkowski.
Biuro zawodów będzie w ECMEN-ie, natomiast stadion miejski zamieni się w miasteczko kampingowe. - Domykamy szczegóły imprezy, a w mieście pojawiły się plakaty z informacjami dla mieszkańców - mówi dyrektor JOK-u Paweł Opaliński, współorganizator wydarzenia.

ZASADY ROZGRYWANIA KONKURENCJI
Klasy FSR to wyścigi zespołowe modeli łodzi motorowych napędzanych silnikami spalinowymi. Modele są podzielone na klasy na podstawie: budowy (kształtu) kadłuba i umiejscowieniem śruby napędowej (pod kadłubem i poza kadłubem modelu), pojemności skokowej silników napędzających łodzie (do 3,5 ccm, do 7,5 ccm, do 15 ccm, do 27 ccm i do 35 ccm), wieku zawodnika kierującego łodzią (senior - junior).
KLASY FSR-V
Modele tej klasy są dowolnej konstrukcji, powinny jednak wyglądać jak łodzie motorowe. Silnik napędzający umieszczony jest wewnątrz kadłuba, a śruba napędowa pracuje całkowicie zanurzona w wodzie (pod dnem modelu). Rozgrywanie tej klasy polega na wykonaniu jak największej ilości okrążeń trasy regatowej w kształcie litery M i o długości około 350 m w czasie wyścigu maksymalnie 12 modeli w czasie 30 minut. Do klasyfikacji brany jest lepszy wynik zawodnika. Jeśli na starcie stanie więcej niż 12 zawodników, wówczas odbywają się po 2 biegi eliminacyjne w możliwie równolicznych grupach. Biegi eliminacyjne trwają po 20 minut. Lepszy wynik każdego zawodnika jest podstawą klasyfikacji po eliminacjach - pierwszych 12 zawodników startuje w 30 minutowym biegu finałowym, który wyłoni zwycięzców.
KLASY FSR-O
Modele tej klasy są podobne do modeli klas FSR-V, jednak śruba napędowa pracuje poza kadłubem, za rufą. Jest to tzw. śruba półzanurzona. W tej klasie wyścigi odbywają się na trasie kształtem przypominającej bieżnię stadionu. Jednocześnie startuje 10 modeli, czas biegu to 8 minut. Każdy zawodnik musi wykonać 4 wyścigi. Najgorszy wynik jest odrzucany, 3 lepsze są sumowane. Jeżeli w klasie startuje więcej niż 10 zawodników, przeprowadzane są biegi eliminacyjne w możliwie równolicznych grupach. Następnie przeprowadzany jest 12 minutowy finał, w którym startuje 10 zawodników z najlepszymi wynikami z eliminacji.
KLASY FSR-H
Modele tej klasy charakteryzują się wąskim kadłubem, w którym zamontowany jest silnik napędowy, oraz dwoma szeroko rozstawionymi dużymi pływakami na dziobie i dwoma pływakami na rufie (przy kadłubie). Śruba jest półzanurzona i pracuje poza rufą. Wyścig polega na wykonaniu przez zawodników 6 okrążeń trasy w kształcie bieżni stadionu. Każdy zawodnik musi wystartować w 4 wyścigach. W wyścigu startuje maksymalnie 8 zawodników. Jeżeli w klasie startuje więcej niż 8 zawodników, wykonywane są biegi eliminacyjne. Finał to cztery wyścigi 8 osobowe.
OBROŃCY TYTUŁÓW MISTRZOWSKICH
W Mistrzostwach Świata w Jaworze swój udział zgłosili aktualni Mistrzowie Świata, którzy swoje tytuły zdobyli w roku 2015 r. podczas Mistrzostw Świata rozegranych w Niemczech w miejscowości Hagenwerder koło Zgorzelca:
klasa FSR-O 7,5 juniorów: Franciszek Ciechański z Wrocławia,
klasa FSR-O 3,5 seniorów: Anton Chernenko z Rosji,
klasa FSR-O 15 seniorów: Li Lin z Chin,
klasa FSR-H 7,5 seniorów: Roman Agafonov z Rosji,
klasa FSR-V 3,5 juniorów: Yuri Le Noble z Holandii,
klasa FSR-V 7,5 juniorów: Franciszek Ciechański z Wrocławia,
klasa FSR-V 27: Mauro Braghieri z Włoch,
klasa FSR-V 35: Gabriele Beletti z Włoch,
W klasie FSR-V 15 seniorów wystartuje Vladislav Alferovich z Białorusi,
- Mistrz Świata 2015 w klasie FSR-V 15 juniorów (w roku 2017 już nie jest juniorem).
W klasach FSR nie odnotowuje się rekordów.
STATYSTYKA ZGŁOSZONYCH REPREZENTACJI
Udział zgłosiło 13 państw z Europy i Azji:
• Niemcy: 35 zawodników z 66 modelami,
• Polska: 27 zawodników z 43 modelami,
• Holandia: 16 zawodników z 37 modelami,
• Rosja: 20 zawodników z 35 modelami,
• Chiny: 16 zawodników z 34 modelami,
• Czechy: 19 zawodników z 26 modelami
• Włochy: 8 zawodników z 22 modelami,
• Ukraina: 7 zawodników z 19 modelami,
• Białoruś: 9 zawodników z 17 modelami,
• Szwecja: 7 zawodników z 15 modelami,
• Estonia: 6 zawodników z 7 modelami,
• Hong Kong: 2 zawodników z 6 modelami,
• Słowacja: 3 zawodników z 5 modelami.
Razem zgłoszony jest udział 175 zawodników z 332 modelami, w tym 136 seniorów z 236 modelami i 39 juniorów z 69 modelami.

Urząd Miejski w Jaworze 2017  |  stronę odwiedziło już 962026 osób  |  Projekt i wykonanie SN-DESIGN