Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
polski  english  deutsch  czech
menumenu_koniec Kurier Jaworski kalendarz
menu_koniec zobacz równieżkontener koniec Mapa Gminy Jawor zobacz równieżkontener koniec Koniecznie odwiedź
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
kontener koniec mikroporady.pl Polska Atrakcyjna Punkt informacyjny - fundusze europejskie zobacz równieżkontener koniec pogoda
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • Policja - 997, 76/ 726-22-05
  • Straż pożarna - 998, 76/ 871-12-31
  • Pogotowie ratunkowe - 999
  • Pogotowie gazowe - 992
  • Pogotowie energetyczne - 991
  • Pogotowie wod-kan - 994
menu_koniec Powiadomienia
SiSMS
Pobierz Komunikator SiSMS
na swój telefon używając kodu QR:
Pobierz Komunikator SiSMS na swój telefon
kontener koniec e-kartkimenu_koniec Powiat Jaworskikontener koniec zobacz równieżkontener koniec

Muzyka przybliżyła nam Kresy

2017-10-12 10:43:23, autor: Jakub Jagiełło, kategoria: Ogłoszenia i informacje
W ramach 16. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej w Teatrze Miejskim w Jaworze odbył się koncert pt. „Polska moja” z udziałem zespołów z Białorusi, Ukrainy i Polski.

Te wielowymiarowe działania w ramach Dni Kultury Kresowej zmierzają do zachowania polskiego dziedzictwa. Muzyka i pieśni zaprezentowane podczas koncertu przez potomków Polaków łączą serca i dusze wszystkich ludzi, wyrażają poczucie tożsamości narodowej i tęsknoty za Macierzą.

W ciągu 2 tygodni festiwalu odbędzie się szereg imprez przypominających kresowe ziemie i ich mieszkańców. W Jaworze oraz wielu miejscowościach organizowane są koncerty, które stają się okazją do upowszechniania wiedzy o historii i kulturze Kresów Wschodnich byłej RP, wzbogacone o przedsięwzięcia artystyczne.

Realizując to przedsięwzięcie organizatorzy starają się wpływać na budowanie tożsamości historycznej i kulturowej Dolnoślązaków. Jest to wartość nie do przecenienia w dzisiejszych czasach, w których obserwujemy narastający kryzys przynależności kulturowej, historycznej, społecznej zwłaszcza wśród młodych ludzi. Świadomość swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości zaś dla starszego pokolenia jest to sentymentalna podróż do miejsc, w których stały ich domy i znajdował się dorobek życia, kilku pokoleń.
W realizowanym projekcie występuje dwustronne zapotrzebowanie społeczności naszego regionu na te wydarzenia. Dla mieszkańców Ziemi Dolnośląskiej, każdy koncert kresowy i spotkania autorskie stanowi okazję do wzruszających spotkań z kulturą i sztuką tworzoną przez Polaków i ich przyjaciół na byłych obszarach Rzeczpospolitej. Dla naszych rodaków zza Buga są to więzi emocjonalne i moralne ponieważ Oni tam żyją na Wileńszczyźnie, Polesiu, Wołyniu, Podolu, Ziemi Lwowskiej, Stanisławowskiej i pielęgnują polską kulturę- to potomkowie Polaków z dawnego polskiego terytorium państwowego.

Składam serdeczne podziękowania dla Pana Tadeusza Samborskiego — członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Pani Aurelii Sobczak oraz Pani Marii Ugniewskiej za przybliżanie mieszkańcom Jawora kultury i muzyki zza Buga. Jak zawsze duże uznanie kierujemy do niezawodnej jaworskiej publiczności.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy" w Legnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego.

Urząd Miejski w Jaworze 2017  |  stronę odwiedziło już 962029 osób  |  Projekt i wykonanie SN-DESIGN