Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
polski  english  deutsch  czech
menumenu_koniec Kurier Jaworski kalendarz
menu_koniec zobacz równieżkontener koniec Mapa Gminy Jawor zobacz równieżkontener koniec Koniecznie odwiedź
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
kontener koniec mikroporady.pl Polska Atrakcyjna Punkt informacyjny - fundusze europejskie zobacz równieżkontener koniec pogoda
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • Policja - 997, 76/ 726-22-05
  • Straż pożarna - 998, 76/ 871-12-31
  • Pogotowie ratunkowe - 999
  • Pogotowie gazowe - 992
  • Pogotowie energetyczne - 991
  • Pogotowie wod-kan - 994
menu_koniec Powiadomienia
SiSMS
Pobierz Komunikator SiSMS
na swój telefon używając kodu QR:
Pobierz Komunikator SiSMS na swój telefon
kontener koniec e-kartkimenu_koniec Powiat Jaworskikontener koniec zobacz równieżkontener koniec

Napoleon, Niemcy i Polacy

2017-10-12 14:27:10, autor: Paweł Sękalski, kategoria: Kultura i rozrywka
W dniach 20 października – 19 listopada 2017 roku będzie czynna wystawa w jaworskim Muzeum Regionalnym „Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806 – 1815” zorganizowana przez Haus Schlesien w Königswinter.

Na barwnych planszach można prześledzić burzliwe dzieje tej części Europy. Na początku XIX stulecia Polski nie było, Niemcy natomiast tworzyły konglomerat niezależnych, mniej lub większych państw. Śląsk był częścią Królestwa Pruskiego, które do 1806 roku nie brało udziału w koalicjach antynapoleońskich. Dopiero w 1806 roku król Fryderyk Wilhelm III wypowiedział wojnę Francji. W ciągu 3 tygodni armia pruska przestała istnieć. Dywizje bawarskie i wirtemberskie, będące na służbie francuskiej, wkroczyły na Śląsk, zdobywając kolejne twierdze. Ten „czas burz” zakończył się Kongresem Wiedeńskim w 1815 roku, który na całe półwiecze ustalił porządek w Europie. Powołało też Królestwo Polskie, a jego królem został car rosyjski.

Na marginesie tej ekspozycji warto zaznaczyć samą postać Napoleona Bonapartego, która wzbudzała i wzbudza do dziś wiele emocji. Od skrajnego potępienia aż po uwielbienie, czego przykładem jest powiedzenie Adama Mickiewicza „Bóg jest z Napoleonem”. W naszym hymnie narodowym, jako jedynym na świecie jest wymieniony cesarz „ Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy”.

W najbliższy piątek 20 X 2017 o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż tej wystawy. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Urząd Miejski w Jaworze 2017  |  stronę odwiedziło już 962030 osób  |  Projekt i wykonanie SN-DESIGN