Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
polski  english  deutsch  czech
menumenu_koniec Kurier Jaworski kalendarz
menu_koniec zobacz równieżkontener koniec Mapa Gminy Jawor zobacz równieżkontener koniec Koniecznie odwiedź
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
kontener koniec mikroporady.pl Polska Atrakcyjna Punkt informacyjny - fundusze europejskie zobacz równieżkontener koniec pogoda
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • Policja - 997, 76/ 726-22-05
  • Straż pożarna - 998, 76/ 871-12-31
  • Pogotowie ratunkowe - 999
  • Pogotowie gazowe - 992
  • Pogotowie energetyczne - 991
  • Pogotowie wod-kan - 994
menu_koniec Powiadomienia
SiSMS
Pobierz Komunikator SiSMS
na swój telefon używając kodu QR:
Pobierz Komunikator SiSMS na swój telefon
kontener koniec e-kartkimenu_koniec Powiat Jaworskikontener koniec zobacz równieżkontener koniec

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

2017-11-14 15:36:18, autor: JB, kategoria: Ogłoszenia i informacje
Z okazji przypadającego na 14 listopada Dnia Czystego Powietrza Burmistrz Miasta Jawora przypomina mieszkańcom, iż na terenie Gminy Jawor obowiązuje zakaz spalania odpadów w domowych piecach i kotłowniach.


Podczas spalania odpadów wytwarzają się silnie trujące związki chemiczne powodujące wiele ciężkich a nawet śmiertelnych chorób. Skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności, co jest konsekwencją wdychania dwutlenku siarki. Tlenki azotu podrażniają płuca, natomiast tlenek węgla może powodować zatrucia i ma negatywny wpływ na centralny układ nerwowy. Szczególnie narażone na choroby są dzieci, u których pojawia się problem z układem oddechowym i obniżoną odpornością.

Spalane, zwłaszcza wilgotne, odpady przyczyniają się do zatykania przewodów kominowych tzw. mokrą sadzą, co może powodować uszkodzenie instalacji, a przede wszystkim grozi to cofaniem się tlenku węgla i może dojść do zatrucia czadem.

NIE WOLNO SPALAĆ m.in.: butelek PET, plastiku, opon oraz innych odpadów z gumy, odzieży, papieru z kolorowych magazynów, podkładów kolejowych, elementów drewnianych zanieczyszczonych impregnatami i powłokami ochronnymi (np. ramy okienne), starych mebli.

Pamiętajmy, paląc w piecu odpadami szkodzimy przede wszystkim sobie, najbliższej rodzinie i sąsiadom.

Dbając o nasze powietrze na początku 2017 roku uruchomiony został program dotacji z budżetu Gminy Jawor dofinansowujący mieszkańcom naszej Gminy wymianę starych kotłów i pieców węglowych na nowe, ekologiczne źródła. W wyniku podpisanych umów udzielenia dotacji ma zostać zlikwidowanych około 55 nisko sprawnych starych źródeł ciepła, które wymienione będą na ogrzewanie elektryczne, gazowe bądź podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców powyższym programem, podjęte zostały uchwały umożliwiające udzielenie dotacji przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach programu „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”.

Bądźmy odpowiedzialni, wszyscy mamy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.Urząd Miejski w Jaworze 2017  |  stronę odwiedziło już 956031 osób  |  Projekt i wykonanie SN-DESIGN