Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Nie pokazuj więcej tego ostrzeżenia
polski  english  deutsch  czech
menumenu_koniec Kurier Jaworski kalendarz
menu_koniec zobacz równieżkontener koniec Mapa Gminy Jawor zobacz równieżkontener koniec Koniecznie odwiedź
Gminne Centrum Informacji Turystycznej
kontener koniec mikroporady.pl Polska Atrakcyjna Punkt informacyjny - fundusze europejskie zobacz równieżkontener koniec pogoda
  • Europejski Numer Alarmowy - 112
  • Policja - 997, 76/ 726-22-05
  • Straż pożarna - 998, 76/ 871-12-31
  • Pogotowie ratunkowe - 999
  • Pogotowie gazowe - 992
  • Pogotowie energetyczne - 991
  • Pogotowie wod-kan - 994
menu_koniec Powiadomienia
SiSMS
Pobierz Komunikator SiSMS
na swój telefon używając kodu QR:
Pobierz Komunikator SiSMS na swój telefon
kontener koniec e-kartkimenu_koniec Powiat Jaworskikontener koniec zobacz równieżkontener koniec

Wstęp

2012-09-14 09:52:22


Szanowni Państwo

Dolny Śląsk, w centrum którego znajduje się miasto Jawor, leży na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących zachód ze wschodem Europy. Ta lokalizacja od zawsze dawała regionowi wiele korzyści a odczuwamy to zwłaszcza dziś. W XXI wieku nasze województwo to jeden z najszybciej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Jego mieszkańcy słyną z kreatywności, zaradności i tolerancji.

Przez ostatnich kilkanaście lat w Jaworze, podobnie jak w innych dolnośląskich miastach, dokonały się istotne zmiany, zarówno pod względem gospodarczym, społecznym i cywilizacyjnym. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu możliwości, jakie dają dostępne programy unijne i rządowe oraz pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, w tym środków europejskich, Jawor mógł wkroczyć w okres dynamicznego rozwoju i z optymizmem spogląda w przyszłość.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, podczas jednej z edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal”, wyróżniła nasze miasto za kompleksowo przygotowane tereny pod inwestycje produkcyjne, uznając tym samym Jawor za miejsce przyjazne dla inwestorów.
Dobry dla inwestycji klimat, otwartość władz miasta na wszelkie formy współpracy gospodarczej, ukierunkowanej na rozwój różnorakich usług, przemysłu oraz budownictwa, jak również wykwalifikowana i wykształcona kadra pracownicza to nasze największe atuty w walce o ich przychylność.

Szczerze zachęcam do przyjrzenia się ofercie inwestycyjnej miasta Jawora.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza ponad 10-hektarowy obszar terenów inwestycyjnych, w części objętych działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze. To prawdziwa szansa na efektywne wzmocnienie możliwości rozwojowych oraz inwestycyjnych.

Warto tu inwestować!

MAPA TERENÓW POD INWESTYCJĘDziałalność dla przyszłości to poszukiwanie nowych inwestorów, którzy chcieliby związać się z miastem. Jesteśmy otwarci na tworzenie nowych firm, dla których posiadamy uzbrojone tereny pod przyszłe inwestycje. Jawor oferuje grunty pod nowe zakłady produkcyjne i usługowe. Inwestorzy działający w branży turystycznej i rekreacyjnej znajdą w Jaworze miejsca pod budowę hoteli, moteli oraz innych obiektów związanych z tymi usługami.
Centralnym ośrodkiem usługowo-handlowym jest starówka ale wiele terenów przewidzianych pod handel i usługi jest zlokalizowanych na terenie nowych osiedli mieszkaniowych. Miasto posiada także grunty przeznaczone pod budownictwo jedno - i wielorodzinne oraz wolne obiekty przemysłowe i magazynowe. Miłośnikom zabytków proponujemy do zagospodarowania zachowany w dobrym stanie jaworski Zamek Piastowski.
Od lat miasto pozostaje regionalnym centrum przemysłu metalowego, maszynowego, chemicznego i budownictwa. Największe firmy zajmują się produkcją odkuwek i kołnierzy do połączeń rurowych, mebli, wyrobów gumowych, motoryzacyjnych, metalowych oraz urządzeń dla przemysłu kamieniarskiego. Miasto skupia dużą liczbę spółek o zróżnicowanej strukturze branżowej. Ich liczba stale się zwiększa co świadczy o dużej aktywności gospodarczej mieszkańców. Wśród zarejestrowanych pod koniec 2007 r. podmiotów gospodarczych, w liczbie 2.658 , ok. 50% zajmuje się handlem, natomiast ok. 10% produkcją wyrobów, budownictwem, transportem i usługami przemysłowymi oraz materialnymi.
Tak duża różnorodność gałęzi przemysłu uchroniła w znacznej mierze mieszkańców przed negatywnymi skutkami przemian gospodarczych, tj. likwidacją zakładów pracy i wzrostem bezrobocia.
Jaworskie firmy funkcjonują w otoczeniu wielu organizacji i instytucji biznesowych. Najważniejszym z nich jest Związek Pracodawców Ziemi Jaworskiej, który został utworzony w 1999 r. i zrzesza - na zasadzie dobrowolności - osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą. Podstawowym celem Związku jest zapewnienie zrzeszonym przedsiębiorcom pomocy w realizacji działalności gospodarczej, reprezentowanie ich interesów oraz kształtowanie jednolitego stanowiska we wszystkich sprawach związanych z prowadzeniem firm.
Związek jest partnerem władz samorządowych w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu funkcjonowania, szybko stał się największą organizacją pracodawców w regionie i obecnie liczy ponad 30 członków.
Związek jest członkiem Federacji Pracodawców Polski Zachodniej, która działa od 1992 r. i zrzesza 27 Związków Pracodawców z Dolnego Śląska.

W kontaktach z inwestorami, głównym atutem Jawora, leżącego w centrum województwa dolnośląskiego, jest jego lokalizacja. Bliskość granicy zachodniej i południowej, położenie na jednym z głównych szlaków komunikacyjnych oraz niewielka odległość od Wrocławia i autostrady A4, stwarza doskonałe warunki do współpracy i obsługi rynków naszych sąsiadów.
Warunki te dostrzegły lokalne firmy wśród których największym podmiotem gospodarczym pozostaje Kuźnia Jawor - firma z ponad 110-cio letnią tradycją i doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości odkuwek matrycowych. Strategią firmy jest dynamiczny rozwój oraz aktywna obecność na rynku krajowym
i zagranicznym. Kolejnym, prężnie działającym podmiotem gospodarczym jest firma Korpo z niemieckim kapitałem, powstała w 1994 roku. Stanowi najnowocześniejszy sposób produkcji i konsekwentną jakość w dziedzinie budowy przekładni i napędów. Firma otworzyła kolejną halę produkcyjną Inventronic. Jest ona liderem w zakresie projektowania oraz produkcji urządzeń systemów elektronicznych. Przed kilkoma laty, na terenie miasta działalność rozwinęła także włoska spółka IS Polska, otwierając fabrykę produkującą części i akcesoria samochodowe, tworząc zarazem nowe miejsca pracy dla mieszkańców miasta i okolic. Dużym zakładem jest również Global Pollena Fabryka Chemii Gospodarczej, powiązana kapitałowo i organizacyjnie z Global Cosmed Group.
Niepodważalnym atutem dla miasta jest to, że od 2001 roku Jawor jest udziałowcem Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze - obszar ponad 6 ha. Lokalizacja gruntu, dzięki dogodnemu dostępowi do bocznicy kolejowej, obwodnicy miejskiej Legnica - Wałbrzych, z uzbrojeniem w przylegającej drodze i oddalonego zaledwie o 15 km od autostrady A-4, stwarza duże szanse na jego zagospodarowanie.
Jawor jest także laureatem III edycji Ogólnopolskiego Konkursu “Grunt na medal” 2008 promującego tereny kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Dzięki temu wyróżnieniu ponad 8 ha teren, składający się z trzech działek należących, m.in. do Gminy Jawor jest rekomendowany inwestorom zagranicznym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wspomnieć należy również o ofercie jaworskich przedsiębiorstw. Wiele z nich oferuje wolne tereny, hale produkcyjne, magazyny i wszystko to, co jest niezbędne do uruchomienia działalności.
Władze miasta są otwarte na wszelkie formy współpracy gospodarczej ukierunkowanej na rozwój budownictwa, przemysłu oraz usług turystycznych. Aktualnie nie występują żadne bariery hamujące rozwój. Jawora, gdyż jako jedno z nielicznych dolnośląskich miast, posiada ono bowiem opracowane i uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, na całą powierzchnię miasta. Należy przy tym zaznaczyć, że plany te przewidują znaczne rezerwy terenów, zarówno pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wielorodzinne, przemysłowe oraz przemysłowo-handlowo-usługowe i inne.

Każdy inwestor lokalizujący swoje inwestycje w Jaworze może liczyć na szerokie ulgi podatkowe ustanowione dla podmiotów gospodarczych prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu.

Wszystkich, którzy chcą zainwestować w naszym mieście zapraszamy do współpracy!Urząd Miejski w Jaworze 2017  |  stronę odwiedziło już 956030 osób  |  Projekt i wykonanie SN-DESIGN